28 Mayıs 2016 Cumartesi   

 Gündem

 Bu Hafta

 Kitaplar

Özgeçmiş

Yazı Arşivi

Fotoğraflar

Sık Sorulan Sorular

 
 Gündem

2 Nisan 2012 Pazartesi
17:29

OKTAY SİNANOĞLU:“TARİHTEN SİLİNİŞİN EŞİĞİNDEYİZ”

Ceviz Kabuğu bu hafta ilginç açıklama ve görüntülere sahne oldu.
İzleyicilerin çok büyük bir ilgi ile izleyip, katıldıkları programda ilkler yaşandı.
Digitürk’te olmamasına rağmen, Karadeniz TV’de Ceviz Kabuğu’nu izleyenler, Oktay Sinanoğlu’nu twitter’ta TT denen, yani o anda ülkede “en çok konuşulan kişi” (Top Trend ya da Trending Topics) yaptılar.
Öte yandan, Prof. Sinanoğlu bir izleyicinin sorusuna sinirlenerek ayağa kalktı, gitmek istedi, ama Cevizoğlu’nun sözleri üzerine geri döndü. Ancak, uzun süre stüdyo içinde ayakta volta atarak konuşmasını sürdürdü.
Bu arada, 3 saat 45 dakika süren Ceviz Kabuğu programının sonlarına doğru, Sinanoğlu’nun ikiz çocuklarından 4,5 yaşındaki oğlu Alper, stüdyoya dalarak volta attı, ayakta konuşan babasının boşalan koltuğuna oturdu, koşturdu. İzleyiciler bu durumu, “tam bir aile ortamı, samimiyet ve TV’de ilk” diye değerlendiren mesajlar attılar.

YENİÇAĞ'DAKİ HABER
Oktay Sinanoğlu'nun yaptığı önemli açıklamalar Yeniçağ Gazetesi'nde aşağıdaki gibi yer aldı.


Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, “Türkiye, tarihten silinişin eşiğinde” dedi. Sinanoğlu, Türkiye’nin elinde hem çok büyük fırsatların, hem de çok büyük tehlikelerin olduğunu belirtti. Tehlikeden kurtulmak için “Kültürel Soykırımın ortadan kaldırılması” gerektiğini ifade eden dünyaca ünlü Profesör Sinanoğlu, Ceviz Kabuğu’nda çok önemli açıklamalar yaptı.
Duayen gazeteci Hulki Cevizoğlu’nun hazırlayıp sunduğu, Karadeniz TV’de canlı yayınlanan, Ceviz Kabuğu’nun bu haftaki stüdyo konuğu Türkiye’nin dahi Profesörü Oktay Sinanoğlu idi. Matematik, fizik ve moleküler biyoloji alanlarında üç profesörlük unvanı bulunan Sinanoğlu, 4+4+4 eğitim sistemi ve Suriye ile gerilen ilişkiler konusunda önemli tespitlerde bulundu. MHP Ankara Milletvekili Prof. Dr. Özcan Yeniçeri de telefon konuğu olarak katıldığı programda yeni eğitim yasasını değerlendirdi.
“İNSANLIĞI YÖNLENDİRECEK TEK MİLLET BİZİZ”
Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu Türkiye’nin geleceği açısından en önemli konunun eğitim olduğunu kaydetti. “Türkiye’de can alıcı mesele eğitimdir. Tarihten silinişin eşiğindeyiz! Bu milletin tarihte yaşamasını isteyen varsa yapacağımız ilk iş ‘kültürel soykırımı’ önlemektir” diyen Sinanoğlu, Türkiye’nin 4+4+4 gibi, şike davası gibi laf kalabalıklarıyla uğraşmak yerine daha ciddi sorunlarını çözmesi gerektiğini vurguladı.
Sinanoğlu, Batı’nın ve Amerika’nın ekonomik ve sosyal açılardan çökmüş olduğunu belirterek, Türkiye’nin elinde, atacağı adıma göre, hem çok büyük fırsatlar, hem de çok büyük tehlikeler olduğunu ifade etti. Sinanoğlu, “Bunlar Amerika’nın sürekli uyguladığı psikolojik savaş taktikleridir. Ki şimdi daha da geliştirdiler. Türkiye de bunun en iyi uygulandığı ülkedir... Aslında çok iyi bir zamandayız. Batı bitmiştir şu anda. Karşınızda bir güç yok ki… İnsanlığı tekrar yönlendirecek bir tane millet var o da biziz. Bunu kaç kez yaptık” dedi.
“TÜRKİYE SADECE DOĞU’YU DEĞİL, DAHA BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ KAYBEDECEK”
4+4+4 eğitim sisteminin tam olarak ne olduğunun bilinmediğinin altını çizen Oktay Sinanoğlu, “Ortada bir fikir görmedim ki, destekleyim ya da desteklemeyim” dedi.
Sinanoğlu, bu tip tartışmaların Türkiye’de asıl önemli konuların tartışılmaması için ortaya atıldığına işaret etti. Aydınların da bu oyuna geldiğini belirten Sinanoğlu, 12 yıllık kesintili eğitime çağdaş kesimin sadece imam hatipleri geri getirecek diye karşı çıkmasını eleştirdi. Prof. Dr. Sinanoğlu “Sahte çağdaş takımından Türkiye çok çekmiştir. 4+4+4’ e neden karşı çıkıyorlar? İmam hatip getiriyor diye… Kilise açılsa alkış tutarlardı, çağdaşlaştık diye. Bizim ciddi sorunlarımız var 4+4+4 gibi şike gibi laf kalabalıklarıyla uğraşmayalım. Yakında Türkiye’nin sadece güneydoğusu falan değil, daha büyük bir kısmı gidecekken televizyonlarda şike mike konuşuluyor. Bunlar konuşulmasın diye ortaya atıldı” şeklinde konuştu.
“AMERİKA’NIN ELİNDEKİ TEK KUŞ TÜRKİYE”
Türkiye’de yabancı dilde eğitim yapılmasını ve Batı’da eğitim alma hevesini de eleştiren Sinanoğlu, “Batıdaki biliminsanlarını da biz yetiştirdik. Çok da büyütmesinler onları” dedi. Hulki Cevizoğlu’nun, “Size vermediler ama, Batı’da yetiştirdikleriniz arasında Nobel ödülü alan da var mı?” şeklindeki sorusu üzerine, Nobel’e de önem vermediğini belirten Sinanoğlu, şunları söyledi:
“Türkiye’de yurtdışı deyince Amerika geliyor. Hâlbuki Amerika’dan başka ülkeler var. Amerika çökmüş, batmış bir ülke. Brezilya var mesela. IMF’yi def eden bir ülke. Malezya yaptı bunu ilk olarak, sonra Rusya yaptı, paçayı kurtardı IMF’den. Ve Brezilya IMF’yi sepetledi ve son sürat gidiyor. Amerika’nın, IMF’nin sözü geçen bir tek Türkiye’dir şu anda. Amerika’nın elindeki tek kuş Türkiye’dir. 60 senedir yaratılan bir şey var. Amerika’ya ilah gibi bakıyorlar.”
Sinanoğlu’nun “kuş” benzetmesi üzerine Cevizoğlu, espri yaparak, “Eskiden hindi (turkey) idik onlara göre, şimdi kuş mu olduk!” dedi.
“TÜRKİYE’DEKİ EĞİTİMİ AMERİKALILAR YÖNETİYOR”
Oktay Sinanoğlu 1950’lil yıllara kadar Türkiye’deki orta öğretimin dünyadaki en iyi birkaç sistemden biri olduğunu ifade etti. Daha sonra bazı dış güçlerle yapılan gizli anlaşmaların eğitim sistemimizi bitirdiğini kaydeden Sinanoğlu şunları söyledi:
“Milli eğitim 1946-47’de gizli anlaşmalarla Amerikan danışmanların eline verildi. Orta öğretim o yıllarda dünyanın en iyisiydi. Ben onun ürünüyüm. Üniversitede ‘biz bunu biliyoruz’ dediğimiz zaman şaşırıyorlardı. Eğitimin bağımsız, kendi ülkemizin eğitimi olması gerekirken orta eğitimi en berbat ülkenin danışmanları bizim eğitimimizi yönetiyor. Amerika, 300 milyon olduk diyor göçmenlerle falan. 299 milyonu cahil bırakılmış bir gariban takımı Amerika.”
Oktay Sinanoğlu, 50’li yıllardan itibaren eğitim sisteminde yapılan değişikliklerin partilerle ilgisi olmadığını söyledi ve “Yapana değil yaptırana bak” dedi. Sinanoğlu, eğitim sistemimizi yönlendirdiğini iddia ettiği bu dış güçlerden cesur davranarak kurtulmanın mümkün olduğunu da belirtti. Sinanoğlu, “Benim içim rahat. Ben atalarıma borcumu ödedim. Gerisi size kalmış. Yaptığım bütün faaliyetlerimle borcumu ödedim. Kibarca sepetleyeceksin bunları. Kimse bu cesareti bulamıyorsa ben söyleyeyim isterseniz. Kendinize güvenin yaparsınız” diye konuştu.

Oktay Sinanoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması üzere tartışılmaya başlayan dershaneler konusunda Erdoğan’a hak verdi ve şunları söyledi: “Dünyanın hiçbir yerinde böyle yüzlerce binlerce dershane yok. Bunları ya okul yapın ya okulları dershane yapın. Haram para bakın ona göre... Dershane işi son derece anormal gençliğe de faydası olmayan bir sistemin parçası.”
“TÜRKİYE, KAFA OYUNLARI İLE SAVAŞA SÜRÜKLENİYOR”
Oktay Sinanoğlu Suriye konusunda da önemli tespitlerde bulundu. “Türkiye Suriye’ye girer mi girmez mi” sorusuna, “Amerika istiyorsa gireceksin. Girmeyiz diyen yok tabi” şeklinde yanıt veren Sinanoğlu, Suriye’nin 1300 yıllık Türk ülkesi olduğunu hatırlattı.
Türkiye’nin, Hama’da binlerce Türk öldürülürken, Hatay’ı haritalarda kendi illeri gibi gösterirken tepki göstermediğine dikkat çeken Sinanoğlu, “1945’ten beri bütün hükümetler aynı şeyi yaptı. Ne olduğunu anlamadı bile, imza attı sadece. Darbeyi Kenan Evren gibi adamlar mı yaptı zannediyorsunuz? Onlar sadece imza attılar. Bu işler için askere falan gerek yok. Birtakım kafa oyunları ile Türkiye’yi bu hale getirdiler” dedi.
“Türkiye’nin Suriye politikası var mı, bilmiyoruz” diyen ünlü Profesör, Amerika’nın elindeki tek kozun Türkiye olduğunu belirterek, “Amerika’nın ne parası var, ne askeri var, ne dünyada itibarı var. Amerika bitmiştir, sıfırdır” şeklinde konuştu.
Sinanoğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun kendi politikasını ortaya koyarsa her şeyin iyi olabileceğini de ifade etti. O politikanın varsa da doğal olarak açıklanmayacağını belirten Sinanoğlu, Dışişleri Bakanı hakkında “Herkes Amerika’ya giderken o kendi kendine Malezya’ya gitti. Aferin bu çocukta iş var dedim. Türkiye’nin Kissinger’i diyorlar. O kendi politikasını ortaya koyarsa çok iyi olacaktır” dedi.
PROF. YENİÇERİ: “EĞİTİM DEĞİL, İHALE YASASI”
Ceviz Kabuğu’nun Telefon Konuğu MHP Ankara Milletvekili Prof. Dr. Özcan Yeniçeri, 4+4+4 şeklindeki kesintili eğitimin, milli değil ekonomik bir eğitim sistemi olduğunu söyledi. Cuma günü Meclis’te kabul edilen yeni eğitim sisteminin eğitimden çok ekonomik sonuçları olduğunu ifade eden Yeniçeri, şunları söyledi:
“Eğitim değil, biri ihale yasa tasarısı bu. 24. maddeye göre okullarda dağıtılacak tablet bilgisayarların teminini istediği biçimde ihale edilecek. Bunun sadece altyapı masrafı 10 milyar dolar. Sonra sürdürülmesi 70 milyar dolara kadar çıkıyor. Bu kadar açık bu kadar hayasız bir teklifi biz onadık. Bu iktidardan 2015’te kurtulsak bile bu ihalelerin sonuçlarını çekeceğiz. Tasarının asıl sakladığı şey bu. ‘Yerli sanayi geliştirmek, yerli sistem kurmak için bunu yapıyoruz. Aksi halde Çinli’lere verilecek, büyük firmalar alacak’ diyorlar. Pamuk, pirinç buğday ithal ettiniz. Et ithal ettiniz. Öğretmen, doktor ithal etmeye kalktınız. O kadar büyük Kit’leri yabancılaştırdınız. Şimdi mi aklınıza geldi?”
“ÇOCUKLARIMIZI TEKNOLOJİ KOBAYI YAPACAKLAR”
Özcan Yeniçeri, öğrencilere dağıtılacak tablet bilgisayarların pek çok psikososyal sorunu da beraberinde getireceğini belirtti. Yeniçeri, “Teknoloji ile çocuklarımız bir kobay gibi kullanacak ama bunların üzerinde durulmuyor. Psikososyal bir sorun olarak ortaya çıkacak bu. Anomik ve yabancılaşma ile ilgili sorunları ileride karşımıza koyacağı çok açık” dedi.
Yeni eğitim yasasının tartışma aşamalarında siyasete, halk önünde biraz daha itibar kaybettirdiğini belirten Yeniçeri, “Bu yasa tasarısının eğitimle ilgili yanı çok az. Yap boz, koy kaldır, dene yanıl… Olmadı başa dön sistemi… Yeni iktidar oligarklarının ya da kudret egemenlerinin sistemine göre değişiyor her şey” diye konuştu.
Yeni eğitim sistemi ile imam hatiplerin orta bölümlerinin açılacağını belirten Özcan Yeniçeri, şöyle devam etti:
“Bizim getirdiğimiz öneride ortaokullarda Kur’an ve peygamberimizin hayatını seçmeli ders olarak sunduk. Başörtüsüne de üniversitelerde özgürce girebilsinler, sorunu çözelim önerisini getirdik. Hükümetler getirip götüren bir sorun olmaktan çıksın istedik ama bize başörtüsü sorunu yok, dediler.
Dinine, diyanetine bağlı, Allaha inanan, peygamberini kitabını tanıyan bir nesildir dindar nesil. O açıdan biz de dindar nesil istiyoruz. Başbakan bir de dindar nesille kindarı bir arada kullanıyor. Dindar nesil Adalet ve Kalkınma Partisi’ne bağlı bir nesilse ona karşıyız. Bizim istediğimiz yattığı toprak, tuttuğu bayrak, döndüğü kıble belli bir insan yetiştirmek. Onların istediği biat kültürü.”
“4+4+4 PEDAGOJİK DEĞİL İDEOLOJİK”
Ceviz Kabuğu’nu telefonla arayarak programa katılan Eğitim-Sen Eski Genel Başkanı Alaaddin Dinçer de, yeni eğitim sistemine fiziksel ve psikolojik altyapı oluşturulmadan geçildiğine dikkat çekerek şunları söyledi:
“Erken yaşa alınması çocuk ve aileleri zor durumda bırakacak. Fiziksel olarak hazır değiliz. Ayrıca bizim çocuklar yaş, gelişim beslenme açısından da uygun değil buna ve pedagojik sorunlar da çıkacak. Ancak ne kadar erken yaşa alınırsa o kadar dini eğitime açılıyor. Dindar olan ve olmayan diye ayrışmaya neden olacak… Bu geçiş süreci için yeterli kaynak yok. Burada en büyük yük öğretmenlerin sırtına binecek. Laik okulları laik olmayan okulları gibi ayrılacak belki de öğretmen odaları da böyle ayrılacak. Bilim eğitimi din eğitimine feda edilmiştir. Bu pedagojik değil, arka planda ideolojik. Arka planda birtakım formatlamalar beklentiler var.”


(yeniçağ Gazetesi, 2 Nisan 2012, Pazartesi, s.1)
   
Arkadaşıma Gönder  Yazdır

Okunma : 8951 Kişi

 Puanla :
 Puan Durum :
  Düşünce / Yorum
Henüz gönderilmiş Yorum / Düşünce kaydı yoktur.
Düşünce / Yorum Yaz
  Diğer Gündem Başlıkları
 15.3 CEVİZ KABUĞU'NUN YANKILARI (Okuma : 8252 Kişi - Yorum : 1 Mesaj)
 13.3 MEDYA FARESİ'NDE C.KABUĞU HABERİ (Okuma : 620 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 13.3 MEDYA RADAR'DA YILIN TARTIŞMASI HABERİ (Okuma : 324 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 13.3 YILIN DÜELLOSUNDA NELER OLDU (Okuma : 1779 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 12.3 YALÇIN KÜÇÜK VE DOĞU PERİNÇEK CANLI YAYINDA (Okuma : 3993 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 28.2 YEPYENİ BİR TARİH PROGRAMI BAŞLIYOR: NUH'UN GEMİSİ! (Okuma : 2408 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 20.2 AKILLI İNSANLAR NİÇİN APTALCA KARARLAR ALIR (Okuma : 2601 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 30.1 MEHDİLİK TARTIŞMASI (Okuma : 4556 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 9.1 MUSTAFA KEMAL’İN UÇAKLARI (Okuma : 2358 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 2.1 YENİ YILA “İYİ PSİKOLOJİ” VE “ASTRONOMİ” İLE GİRMEK (Okuma : 2145 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 26.12 TÜRK BİLİMADAMINDAN “ELEKTROMONYETİK BOMBA” (Okuma : 1262 Kişi - Yorum : 1 Mesaj)
 19.12 NOBEL'E ADAY YENİ TÜRK MUCİTLERİ (Okuma : 2207 Kişi - Yorum : 2 Mesaj)
 12.12 AYDINLANMA VE TÜRKİYE (Okuma : 1847 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 8.12 A3H (Okuma : 1462 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
 5.12 Hatasız NUTUK... (Okuma : 1882 Kişi - Yorum : 0 Mesaj)
  06.05.2016 12:32:00
Şebnem Çakır
Merhaba Hulki Bey Bu ara umuyorum derslerinizi tamamlamı...

30.04.2016 23:25:00
ILYAS YALCIN
Sayin Cevizoglu Ulusal Kanaldan ayrilisinizdan sonra ...

24.04.2016 20:00:00
Ozan Aras
İyi günler Sayın Cevizoğlu Sizin programınızı ortaokul...

24.04.2016 00:56:00
Volkan Asilturk
Hulki bey alttaki linkde 2 saatlik video var. Kanser teda...

22.04.2016 15:20:00
Fatih SARICI
Hulki Bey rahmetli hocamız Prof.Dr. Oktay SİNANOĞLU Türki...

19.04.2016 22:35:00
Serpil Kavasoğlu
Sevgili Hulki Ceviz. Cevizkabuğu programınız uzun zamandı...

16.04.2016 21:47:00
Gungor akinci
Sayın cevizoğlu her konudaki seviyeli ve dimağ acıcı konu...

12.04.2016 05:10:00
ümit selman payaslı
Sn Hulki beyY.Nuri Öztürk beyin yazdığı pekçok eserler ba...

11.04.2016 20:43:00
BURHAN TANIR
İyi çalışmalar porogramınız niçin yayınlanmıyor saygılar

10.04.2016 22:30:00
Ersan Bora
Merhaba Hulki beysizden merakla, Ceviz Kabuğu nun yayınla...

 
 Site Ici Hizli Arama
 

  İletişim Kulübü
E-Posta :
Şifre :
    Beni Hatırla
   

  Yeni Kayıt  Şifremi Unuttum

 
Gizlilik SözleşmesiTelif Bilgisi
Son Güncelleme : 28 Mayıs 2016 Cumartesi
Tüm Hakları Ceviz Kabuğu'na aittir 1994-2016 © İzinsiz alıntı yapılamaz.
Tasarım & Kod : GDTC