28 Eylül 2020 Pazartesi   

 Gündem

 Bu Hafta

 Kitaplar

Özgeçmiş

Yazı Arşivi

Fotoğraflar

Sık Sorulan Sorular

 
 Gündem

30 Haziran 2008 Pazartesi
13:08

Y.N.ÖZTÜRK'TEN TRAVMA YARATAN AÇIKLAMALAR

YAŞAR NURİ ÖZTÜRK:
- CAMİ SAYISI ARTTIKÇA AHLAKSIZLIK LİSTE BAŞI OLUYOR!
- MECLİS “TARİKATLAR KONFEDERASYONU” GİBİ
- MİLLET PİÇLEŞTİRİLECEK Mİ?
- ATEİZM MERT BİR KURUMDUR!
- .... ALLAH BU MİLLETİN BELASINI VERECEKTİR!..
CENGİZ ÖZAKINCI:
- ATATÜRK LAİKLİĞİ BATI’DAN DEĞİL, SELÇUKLULAR’DAN ALDI!..Usta Gazeteci Hulki Cevizoğlu’nun Avrasya Televizyonu’nda (ART) hazırlayıp sunduğu Ceviz Kabuğu programı “travma” yaratacak açıklamalara sahne oldu. Halkın Yükselişi Partisi(HYP) Genel Başkanı Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, yeni çıkan “Allah İle Aldatmak” kitabı ekseninde AKP iktidarının icraat ve açıklamalarını eleştirirken, çok konuşulacak çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Prof. Öztürk, AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’ın “Atatürk devrimleri Türk toplumuna bir travma yaşatmıştır...” sözlerini sert bir şekilde eleştirdi. Öztürk Fırat’a “bu travma aklın prangalarını ortadan kaldırmıştır. O halde hayırlı bir travma değil midir?” diye sordu.


ŞOK AÇIKLAMALAR!...
Öztürk’ün, Hulki Cevizoğlu’nun sorularına yanıt verirken yaptığı çarpıcı açıklamalarının bir kısmı şöyle:
- “Cami sayısı arttıkça, Türkiye’deki ahlaksızlıkta liste başına doğru çıkıyoruz. Cami sayısı arttıkça ahlaksızlığın azalması gerekmez mi?.. Türkiye’de dinci denen bir çete var. Ama milyonlarca samimi dindar var.”
- “Maşallah Meclis Tarikatlar Konfederasyonu gibi. (100 bine yakın camide imamlara ödenen maaşları kastederek) İslam size, 2 katrilyonla namaz kıldırın demiyor. Bu namazlar kabul olmaz!.. Osmanlı bile 3 kıtada sadece 15 bin cami yapmıştı. Şimdi mecsidleri de katarsanız, Cumhuriyet Türkiyesi’nde 100 bin oldu. Osmanlı camilerinin hangisinin altında dükkan vardı?.. Secdeler hakiki ve samimi olsaydı, Müslümanların ve Türkiye’nin hâli bu olur muydu?.. İslam’da her yer camidir. Camiler eğitim yeridir.”
- “Eğitimin millisi olmaz, ne demek? (Cevizoğlu’nun, ‘Türkiye’nin DNA’sını değiştireceklerini açıklıyor bu konuda kitaplar yazıyorlar’ sözü üzerine) DNA’mızı değiştirip de piçleşecek mi millet?.. DNA’yı değiştireceğiz demek, milleti piçleştireceğiz, soysuzlaştıracağız, demektir.”
- “Ateizm mert bir kurumdur. Mertlikle cehenneme gitmektir. Ateist namuslu olabilir, riya yapmaz. Bir tek namussuz ateist görmedim, ama namussuz Müslüman gördüm. Bu ülkede, senelerce Kâbe’ye küfreden Müslüman gördüm. Kur’an’da aeizm yoktur. Çünkü, insan fıtratının ateist olacağını düşünmez. O yüzden münafık ve müşriklik vardır. Kur’an, Mekke’de müşriklerin namazından söz ediyor!.. Kâbe’yi Hz. Muhammed’e yasaklayarak, tevhidin namazı olmaktan çıkardılar.”
- (‘Seçim öncesi Bülent Arınç’ın Dindar Cumhurbaşkanı seçtirmiyorlar sözü halkta tuttu, sözü üzerine) “Tuttuysa, Allah bu milletin belasını verecektir!.. Abdestsiz namaz kılan binlerce onursuz var bu ülkede. Din üçkağıtçılığına hayatım boyunca düşman olacağım.”
Ceviz Kabuğu’na telefonla katılan araştırmacı yazar Cengiz Özakıncı da, Atatürk’ü Avrupa hayranı gibi gösterenlere tokat gibi bir bilimsel yanıt verdi. Özakıncı, “Atatürk, laikliği Batı’dan değil, 1058’deki Selçuklu Sultanı Tuğrul’dan almıştır. Bunu Nutuk’un Belgeler bölümünde açıklamaktadır. Dil devrimini de Batı’dan değil, Karamanoğlu Mehmet Bey’den almıştır!.”


ATATÜRK “HAYIRLI BİR TRAVMA” YARATMIŞTIR
Dinin siyasete alet edilmesinin ortaya çıkaracağı kötü sonuçları hem siyasi hem dini yönleriyle Kuran’dan, tarihten, hukuktan kaynak göstererek anlatan Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, “Atatürk devrimleri Türk toplumuna bir travma yaşatmıştır...” sözleri kullanana göre anlam kazanır. Bütün hayatları Mustafa Kemal’e sataşmakla geçen insanlar bunu kullandı mı bu çok talihsiz düzeysiz ve düşük bir ifade travma bazen de “doğuş” anlamına gelir” dedi.
Aklın prangalaşmasının din olarak görüldüğünü söyleyen Öztürk, “aklın prangalaşmasını dinleştirilmiş bir ülkede aklın prangalarını kırmak travma yaratmaz mı? Travma yarattıysa da bu hayırlı bir travma değil midir?” dedi.
Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, Kur’an-ı Kerim’in Sad Suresi’nde yer alan “Gerçeği örten o nankörler bir gurur, ayrılık ve bütünden kopuş içindedirler. İlahları bir tek Tanrıya mı indirgemiş bu gerçekten hayret edilecek bir şey” ifadelerini okuyarak bu mealle Atatürk’e karşı alınan tavrın nedenini de gözler önüne sermeye çalıştı. Öztürk şöyle konuştu: “Burada Hz. Peygamberin alışılmışı yıkan söylemine ve tavrına isyan bir kasırga olarak ifade ediliyor. Sad Suresi 1’den 7’ye kadar… İşin püf noktası bu! Toplumun ilahlarını –kavram, kişi ya da kurum olur- rahatsız ettiğiniz zaman bu gürültü çıkıyor. Mustafa Kemal bunu yaptı. İlahlaştırılmış halifeyi, saltanatı, hurafeleri ortadan kaldırdı. Ne bekliyordunuz bu travma yaratmayacak mıydı? Dengir Fıratları rahatsız etmeyecek miydi?”

UMREYE GİDİP KÂBE’YE KÜFREDENLER VAR
Yaşar Nuri Öztürk, Hz. Muhammed’in en büyük korkusunun “maskeli, gizli şirk” olduğunu söyledi. Hz. Peygamberin “bir daha ne güneşe ne aya taparsınız. Benim korkum ümmetini gizli şirk ile aldatmalarıdır. Gizli şirk içinize karınca sessizliğinde girer” sözlerini dile getiren Öztürk, “ben senelerce hacca gidip Kâbe’ye küfreden insanlar gördüm bu ülkede. Umreye gittiler. Kâbe’den döndüler. Turistik gezi yaptılar. Eve gelip gene dinle alay ettiklerini gördük amaç birilerinden prim almak. Bu namussuzluğu bu ülke son beş yıl içinde gördü. Bunu bir ateist yapmaz. Zaten kuran insan fıtratının ateist olacağını kabul etmez sadece yanlış ilahlar seçtiğini söyler” diye konuştu.
Öztürk’ün bu sözleri üzerine Hulki Cevizoğlu, “Bu yaptığımızın dinde yeri var mı diye düşünüp asıl bu insanların aklında travma oluşması gerekir” dedi. Cevizoğlu Mehmet Fırat’ın bilimsel bir şey söylemediğini kendisinin bir siyaset adamı olduğunu belirterek “acaba Mehmet Fırat yüz yıllık bir hesaplaşmanın mı peşinde?” diye sordu.

TORUNLAR ARASINDAN NEMRUT VE FİRAVUN DA ÇIKIYOR!..
AKP’li Fırat’ın kendini basında “ben Cumhuriyet çocuğuyum. Dedemin Türkiye’de sadece 6 kişide olan istiklal madalyasını taşıyorum” diyerek savunması da Öztürk ve Cevizoğlu’nun eleştirilerine neden oldu. Hulki Cevizoğlu “Bu madalyayı taşırken böyle sözleri nasıl söyleyebiliyor” değerlendirmesinde bulunurken Yaşar Nuri Öztürk “filancanın torunu olmak kimseyi ne mertebe sahibi eder ne de adam eder. Bununla yürüyeceksek hepimiz Hz. Âdem’in torunuyuz. Onun torunları arasından Firavun, Karun, Neron, Nemrut çıktı. Bu şekilde bir yere varamayız dedesini rahmetle anıyoruz. Çünkü o bunu hak etmiş. Kendisini kim rahmetle anacak bilmiyoruz tarih gösterecek” dedi.
Öztürk bu konuda şunları söyledi: “Dedenin mirasına nankörlük ediyorlar… Kâfirler gerçeği örter nankörlük ederler… Kuran’da “gerçeği örten o nankörler” diye geçer. Mustafa Kemal’in tarihte eşi az görülür çileler pahasına kurduğu devletin bütün nimetlerini tepe tepe kullandıkları halde nankörlük ediyorlar ona. Tarihe nankörlük edenlerin hesabını Allah soracak elbette. Ama bu daha ileriki zamanlara kalacak. Kalmaması için çocuklarımızın bundan hayır görmesi için milletimizin hesap sorması lazım.”

SECDELER HAKİKİ OLSAYDI...
Türkiye’de dinin ve Atatürk’ün anlatılmak yerine dayatılarak sevdirilmeye çalışıldığını vurgulayan Öztürk günümüz Türkiye’sindeki her yere cami, mescit yapmanın da ibadetin ruhu kavranmadığı sürece çok etkili olmayacağını kaydetti. Türkiye ile Osmanlı İmparatorluğu’nu bu konuda kıyaslayan Fırat’ın değerlendirmeleri şöyle: “Altı yüz yıl İslam’ın alemdarlığını yapmış Osmanlı’da, koskoca imparatorlukta 15 bin cami vardı. Türkiye’de ufak tefek mescitlerle beraber yüz bin. Ama onların hepsi birer anıt. Dinin güzelliğine ruhuna yakışır. Hangisinin altında yüz tane cami var. Buralarda yapılan secdeler hakiki secde olsa bu ülkenin durumu böyle olur muydu?... Türk’ün bu ülkenin ve İslam’ın düşmanları iki kişiye deccal diyor. Biri Hz. Muhammed diğeri Mustafa Kemal”

“SAÇININ TELİ İÇİN 70 YIL YANARSIN” YALANI...
Türkiye İran olur mu tartışmalarına da değinen Öztürk çok ilginç bir iddiada bulundu. Öztürk’e göre Türkiye’de bir kesim İran olmaktan korkarken İran’da “ben Türkiye olur muyum?” korkusu taşıyor. Öztürk bu iddiasının altını şu sözleriyle doldurdu: “Türkiye Türkiye’den yönetilmiyor… İslam üzerinden oynanan oyunla benim bağımsızlığım tehdit edilir mi? İran İran’dan yönetilmez hale getirilir mi? Kaygısı var İran’da. İran’ın korkusu bu… İran İran’dan yönetiliyor ama Türkiye Türkiye’den yönetilmiyor. İran’da yabancı kadınların bile daha uçaktayken başlarını örtmeleri yasal zorunlulukken “tek tel görünürse 70 sene yanarsın” diye bir şey yok. Hıristiyan rahibe örtünmesi Müslüman kadısının örtünmesi gibi dayatıldı. Türkiye’yi tahrip etmek için ortaya koydukları fesat unsuru ensemizde boza pişiriyor. İran bunu alt alta koyunca “dikkat edeyim ben Türkiye olmayım” diyor. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Hatemi, “İslam dünyasının geleceği laikliktedir” dedi. “İslamiyet’le laikliğin çeliştiği hiçbir yan yoktur” diye bas bas bağırdı. Ama kimse ilgilenmedi bu konuyla.”

PKK’NIN DİNİ KULLANMASI !..
“Allah ile aldatmam bölücülüğün başarıya ulaşması içinde büyük bir keşif çare olarak keşfedildi yakalandı ve kullanılıyor” diyen Öztürk bölücü başının “Urfa’da ilahiyat akademisi kurun ben de dinleri incelemeye başladım” şeklindeki demeçlerini hatırlattı. Amerika’nın bölücü başını örgütten dindar Kürtlerle PKK’yı buluşturmak için kopardığını dile getiren Öztürk bunu arkasından da o bölgede Saidi Nursi’yi devreye soktuklarını söyledi. Öztürk “bundan sonra ordunun yaptığı işle PKK’yı hak edemezsiniz. Çünkü işi camiye soktular. Bunun taşeronu da AKP’dir… Hıristiyan tasallut bir tek dini güdümüne almak gibi bir şeye cesaret edemediler. Son beş yıl içinde bunu da yaptılar ve BOP projenin içine yerleştirdiler. Türkiye’de de din diye diye oy almış birini buna başkan yaptılar.” diye konuştu.

HAYATIMIN EN BÜYÜK YANLIŞI!...
11 Eylül saldırılarının ardından siyasete girme kararı aldığını da Ceviz Kabuğu’nda açıklayan Yaşar Nuri Öztürk “eğer İslam üzerinden yapılacaksa politikalar bundan zarar görmememiz için bizim İslami bilgimizin devreye girmesi lazımdı. Aklın kumandan olması gereken bir dinde hurafelerden kurtarmaya çalışan bir birikimdi bizimki de.” Dedi. Rahmetli Bülent Ecevit ve eşi Rahşan Hanım’ın kendisine yaptıkları “siyasete gir” çağrılarına karşılık vermediği için çok pişman olduğunu itiraf eden Öztürk, “hayatımın en büyük yanlışlarından birini yapmışım bunu itiraf ediyorum. O zaman 11 Eylül yaşanmamıştı. Girmem lazımdı ve girdim” açıklamasını yaptı.

LAİKLİK AVRUPA’DAN DEĞİL SELÇUKLULAR’DAN ALINDI
ART(Avrasya TV)de canlı olarak yayınlanan Ceviz Kabuğu’na telefonla bağlanan Yazar Cengiz Özakıncı, Atatürkün laikliği Fransızlar’dan aldığı söylentisinin doğru olmadığını dile getirdi. Özakıncı, “bu yargı batı misyonerliğinin bir yargısıdır. Selçuklu Sultanı Tuğrul’dan esinlenilmiştir laiklik konusunda.1058 yılında Selçuklu Sultanı Tuğrul Abbasi halifesi ile din işlerinin halife tarafından yürütülmesi ve saltanat işlerine karışmaması gerektiğinde anlaşır. Halife kendi belindeki kılıcı sultanın beline takar. Bunun kaynağı Nutuk’tur. Nutuk’ta belgeler bölümünde 18 sayfalık bir yer kaplar. Dil devrimini de Avrupa’dan değil Karamanoğulları’ndan almıştır.” Şeklinde yaptığı açıklamayla bazı konulardaki yanlışları gün ışığına çıkardı.

ATATÜRK: “DOĞU MANEVİYATINA MENSUBUZ”
Yaşar Nuri Öztürk gelenek ve göreneklerin din haline getirilmesinin Kuran’da şirk(Allaha ortak gösterme) sayıldığını hurafelerin din içine doldurularak aklın prangalaştırıldığını söyledi. Mustafa Kemal’in bu prangaları kıran kişi olduğunu ifade eden Öztürk, “Benim ülkemde aklı din adına kuyuya soktular. Kuran diyor ki aklınızı kullanmazsınız üzerinize pislik yağar. Mustafa kemal bu olmasın diye aklın prangalarını kırdı. Onun devrimleri bir tek buna indirgenebilir.” Dedi.
“Türkiye din işlerine en çok para harcayan ülkelerden biri” diyen Yaşar Nuri Öztürk “Mustafa Kemal yüzünü batıya dönmüştü” diyenlere ve onu dinsiz gibi göstermeye çalışanlara onun “Biz doğu maneviyatına mensubuz” sözünü hatırlattı.
Öztürk Mustafa Kemal’in hiçbir zaman Batıyı örnek alacağız yüzümüzü Batıya döneceğiz demediğini ve gerçek İslam’la Mustafa Kemal mirasının asla çelişmediğini söyledi Öztürk, “Bizim siyasetçimiz ve aydınımız ne evet diyebilir buna ne de hayır. Çünkü iki türlü de açıklayamaz. Batıdan alalım dediğimiz değerleri batıya bizim dedelerimiz vermiştir. O mirası almaya çalışıyoruz. Batının aydınlanmasını sağlayan Rönesans reformu hazırlayan Yunan eserlerini tercüme eden bizim milletimizdir. Almanlar bu eserleri yok etmiş bizim atalarımız tercümesini yapmış” dedi.
6 saat süren Ceviz Kabuğu programına izleyiciler sabahın 4’üne kadar yoğun soru ve görüş yağdırdılar.

Yeniçağ Gazetesi (30 Haziran 2008,pazartesi)
   
Arkadaşıma Gönder  Yazdır  
 Puanla :
 Puan Durum :
  Düşünce / Yorum (9 Mesaj Gönderilmiş)
-  aziz özkan - 20.12.2013 18:48:03
Cengiz Özakıncının yorumları gerçekten çok ilginç. Atatürkün laiklik ve dil devrimi konusunda eski Türklerden esinlenmesi Türk kültürü ve tarihine ne kadar da hâkim olduğunu gösteriyor. Atatürk bir kez daha gözümde büyümüştür.
-  şadi sedat yüksel - 31.01.2009 21:16:19
her kelimesi dogrudur yabiz sirkelenecez yada yaradan bizi sirkeleyecek bukadar dın kullanılmaz bunları yapanlarda insan olamaz ALLAHTAN başkası bunları ıslah edemez bırgun bunlara öyle dolanırkı yaptıkları kendı kökünu bulamazlar miraslarını bırakacak
 Tüm Mesajları Göster    Düşünce / Yorum Yaz
  Diğer Gündem Başlıkları
 18.7 46. YILDA TARİHİ GERÇEKLER AÇIKLANIYOR
 19.6 KÖY ENSTİTÜLERİ GERÇEĞİ VE TARİHİ OLAYLARIN YILDÖNÜMLERİ
 6.6 KAYNAYAN ABD
 30.5 GÜNDEMDEKİ SICAK GELİŞMELER
 24.4 ULUSAL EGEMENLİĞİN 100. YILI
 10.4 KORONAVİRÜS SALGINI
 2.4 KORONAVİRÜS SALGININDA GELİNEN SON NOKTA
 27.3 KÜRESEL KORANA SALGINI VE SON GELİŞMELER
 19.3 KORONAVİRÜS VE AÇIKLANAN ÖNLEMLER
 12.3 KORONAVİRÜS VE SALGIN HASTALIKLAR KARŞISINDA TOPLUMSAL DAVRANIŞLAR
 25.2 TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİ, EN SON GELİŞMELER VE CHP’NİN “ÜÇ BÜYÜKLERİ” CANLI YAYINDA
 20.2 SON GELİŞMELER
 14.2 FET֒NÜN SİYASİ AYAĞI KİM?
 6.2 UĞURSUZLUK MU TEDBİRSİZLİK Mİ?
 31.1 PROF.DR. İLBER ORTAYLI İLE DÜNÜN VE BUGÜNÜN TARİHİ
  18.09.2020 23:44:00
Bekir Sıtkı Tosun
Sayın Cevizoğlu, ben 82 yaşında Saint Joseph ortaokulu ve...

08.09.2020 19:01:00
Metin Tale
Mütevazi Hulki Efendi Onlarca yıldır sizi de engelleyenle...

29.08.2020 21:36:00
Ali AK
Saygılar.Yayını dikkatle izliyorum. Mustafa Kemal Paşa 1...

26.08.2020 04:49:00
Gül Pamuk
Hz. Peygamber’in doğum günü tartışmalı. Ancak 17 Haziran...

19.08.2020 01:54:00
Baris Alis
Hulki Bey merhabalar 6 Ekim 2001 tarihinde Necip Hable...

18.08.2020 23:40:00
Dursun Culha
Hulki bey CNN TV yi uzun suredir izlemiyordum. Son iki p...

17.04.2020 23:39:00
yusuf İNAN
SAYIN VEKİLİM ZEYNEL EMRE BEY KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN ART...

15.04.2020 13:42:00
Sibel gunaydın
Hulki Bey merhaba, endüstri devrimi ile beraber oluşan iş...

14.04.2020 23:16:00
İsmail Demirtaş
Sayın Hocam Merhaba 1996-1997-1998 Yıllarında (yılını ta...

10.04.2020 23:53:00
Hikmet Kul
Sosyal mesafe ve bireysel izolasyon diye haftalardır bağı...

 
 Site Ici Hizli Arama
 

  İletişim Kulübü
E-Posta :
Şifre :
    Beni Hatırla
   

  Yeni Kayıt  Şifremi Unuttum

 
Gizlilik SözleşmesiTelif Bilgisi
Son Güncelleme : 28 Eylül 2020 Pazartesi
Tüm Hakları Ceviz Kabuğu'na aittir 1994-2020 © İzinsiz alıntı yapılamaz.
Tasarım & Kod : GDTC